„Da li ovaj luster odgovara mom prostoru?“ Ovo je pitanje koje mi često upućuju i studenti na kursevima u iDeco školi i pratioci na društvenim mrežama, misleći pre svega na izgled lustera (vodič za izbor lustera imate na našem blogu ovde). Kada planirate enterijer i dođete u fazu kada treba da se odabere rasveta – važno je da razmotrite i funkciju isto koliko i izgled rasvetnog tela. Koji delovi sobe zahtevaju jače svetlo? Kakvo svetlo vam je tu potrebno? Koje funkcije tu obavljate uveče i kakvo svetlo želite za svaku od njih? Potrebno vam je nekoliko „slojeva“ rasvete kako biste odgovorili na sve ove zahteve i kako biste imali dobro struktuirano osvetljenje.
Danas postoji toliko mogućnosti kada je rasveta u pitanju, ali mi se čini da naše znanje o tim mogućnostima ostaje elementarno. Lampa koja se uklapa u stil izgleda da je važnija od lampe koja daje pravi efekat i koja završava određenu funkciju. Loše osvetljene sobe ne samo da su manje prijatne, već umaraju naše oči izazivajući umor i glavobolje. Drugim rečima, dobro osvetljenje nije važno samo da bismo bolje videli, već da bi se i bolje osećali.
Korišćenje lampe da se stvori svetlo ili senka u enterijeru omogućava vam da akcentujete i naglasite različite delove sobe. Ili da ih sakrijete i stvorite iluziju koja oko fokusira gde vi to želite. Dakle, svetlo ne treba koristiti samo da bismo bolje videli u mraku. Ono je podjednako važno za akcentovanje i privlačenje pažnje na ono što nam se dopada i što želimo da naglasimo u prostoru – slike, dekoracija, komad nameštaja.
Kada govorimo o planiranju rasvete za vaš dom trebalo bi da imate makar jedno svetlo iz sledeće četiri kategorije:
- OPŠTE SVETLO: Plafonjera ili luster na sredini sobe, ravnomerno raspoređuje svetlo po celoj sobi.
- RADNA RASVETA: Lampa za čitanje pored fotelje ili radna lampa na radnom stolu.
- USMERENA RASVETA: Svetlo usmereno ka slici, galeriji, polici sa dekoracijom i slično.
- DEKORATIVNA RASVETA: Rasveta za stvaranje atmosfere – stona lampa, sveće i sl.
Kada donosite odluku o izboru rasvete, važno je napraviti balans između direktnog i indirektnog/difuznog svetla. Lampe dizajnirane da stvore direktan zrak obezbeđuju direktnu rasvetu. Ako je taj zrak raspršen ili filtriran kroz abažur, onda je to difuzno svetlo. A ako se taj zrak odbija od zida ili neke reflektujuće površine – onda je to indirektno svetlo.
- Direktno svetlo: usmeren zrak svetlosti
- Indirektno svetlo: reflektovana svetlost (npr od zida)
- Difuzno svetlo: svetlost filtrirana kroz abažur
Da uprostim – rasveta je ili direktna ili ne-direktna (namerno nisam upotrebila termin indirektna). Direktna rasveta obezbeđuje direktno svetlo i najpogodnija je za radne funkcije (čitanje, pisanje i sl). Ne-direktna rasveta (indirektna ili difuzna) je bolja za stvaranje atmosfere ili kao dekorativna rasveta.
Standardna lampa sa direktnim snopom svetla je najbolja za čitanje ili bilo kakav ručni rad, ali standardna lampa sa abažurom je bolja za osvetljavanje mračnog ćoška i stvaranje ušuškane atmosfere u prostoru.
Osim razmišljanja o broju rasvetnih tela u prostoru i direktnom i indirektnom svetlu, potrebno je razmisliti i o visini rasvete. Potrebno je rasporediti svetlo u vašoj sobi tako da nisu sva u istoj horizontalnoj ravni. Nije neobično videti da su sva svetla u jednoj prostoriji osim plafonske rasvete na istoj visini, a cilj je zapravo da sva svetla rade kolektivno, kako bi se stvorio sistem koji je adaptibilan koliko i funkcionalan za sve što se dešava u prostoru. Npr ugradna spot rasveta u ćoškovima čini da soba izgleda veće nego što zapravo jeste.
visoko |
srednje visine |
nisko |
plafonjere |
podne i lampe za čitanje |
svećnjaci i sveće na stočiću |
visilice |
stone lampe na visokim komodama |
stone lampe na stočiću |
reflektori |
ugradna spot rasveta u policama |
niske podne lampe |
lusteri |
zidne lampe |
ugradna spot rasveta u podu |
ugradna spot rasveta |
nisko spuštene visilice |
LED trake uz podne lajsne ili u dnu komoda |
Unutrašnja rasveta nije namenjena samo boljoj vidljivosti uveče, već može da se koristi i za kompenzovanje nedostatka svetlosti (npr u određeno doba dana) ili ako je stan na severnoj strani, u prizemlju ili suterenu. Prirodno svetlo će, u zavisnosti od doba dana i orjentacije prozora u prostoriji, biti različite jačine, a ponekad ga jednostavno uopšte nema dovoljno. Zato je potrebno isplanirati rasvetu koja zamenjuje prirodnu svetlost u toku dana.
Kao najbolja opcija za ovu svrhu pokazala se LED rasveta, koju sve više koristimo zbog mnogo benefita koje nudi, uključujući manji utrošak struje, manje grejanje rasvetnog tela i dugotrajnost.
Ono što treba znati kada biramo LED rasvetu osim jačine sijalice jeste boja temperature svetla, koju određuje kelvinaža.
Evo kako izgleda skala temperature boje svetla sa različitom kelvinažom.
A evo i osnovnih pravila i dimenzija za projektovanje osvetljenja u vašem domu:
Pravilo 1 – Luster u trpezariji treba da bude uvek iznad trpezarijskog stola. To pomaže da se set nameštaja za obedovanje vizuelno odvoji kao celina, pogotovo kada je trpezarija u otvorenom prostoru zajedno sa kuhinjom i dnevnom sobom.
Pravilo 2 – Luster u dnevnoj sobi treba da bude direktno iznad klub stola.
Pravilo 3 – Za podnu lampu i stonu lampu na stočiću pored sofe ili fotelje – donja ivica abažura treba da bude u visini očiju. Ovo pravilo je povezano sa tim da ovo svetlo mora da bude prijatno i filtrirano, a ne da gledate u golu sijalicu.
Pravilo 4 – Zidne lampe postavite na visinu 150-180cm od poda.
Zidna lampa postavljena nisko ili previsoko izgleda čudno i neće vam dati ambijentalno svetlo kakvo biste želeli. Postavljanje na minimalnu visinu od 150cm će rešiti ovaj potencijalni problem.
Pravilo 5 – Ostavite od 7 do 15cm razmak između zidne lampe i ogledala ili slike koja je do nje. Kao i kod nameštaja, i kod rasvete je pravilo da lampa mora da „diše“ i dođe do izražaja.
Pravilo 6 – visina donje ivice lustera mora da bude minimalno 200cm od poda.
Pravilo 7 – za određivanje okvirne širine/prečnika lustera u sobi možete koristiti sledeće formule:
- visinu sobe podelite sa 12, a zatim pomnožite sa 2.5 – 3 i dobićete širinu/prečnik lustera (npr za sobu visine 260cm računica izgleda ovako: 260 / 12 = 21 x 3 = 63cm)
- saberite dužinu i širinu svoje sobe, podelite sa 12 i dobićete okvirnu širinu/prečnik lustera (npr, soba širine 350 i dužine 550cm treba da ima luster: 350 + 550 = 900 / 12 = 75cm)
Pravilo 8 – luster u trpezariji treba da bude na visini 75-80cm od stola.
Pravilo 9 – Visilice iznad šanka/ostrva treba da budu na visini 55-65cm od gornje površine šanka.
Pravilo 10 – Visina lustera u predsoblju treba da bude min 200cm od poda ili 30cm više od okvira vrata, kako bi vrata mogla da se otvore (ako se luster nalazi ispred ormara, voditi računa da vrata ormara na kače luster prilikom otvaranja).
Pravilo 11 – Luster u trpezariji treba da bude širok otprilike 1/2 dužine trpezarijskog stola.
Nadam se da će vam ovaj vodič pomoći da isplanirate rasvetu u svom domu. Mnogo više o rasveti i njenom planiranju možete naučiti na našim online kursevima Uredite svoj dom 1 i Uredite svoj dom 2. Ako vam se ovo čini prekomplikovano da biste planirali sami – pogledajte naše USLUGE dizajniranja i dekoracije enterijera, gde, između ostalog, planiramo i biramo rasvetu za vas.
Ako vam se dopada ovo što ste pročitali – prijavite se na našu NEWSLETTER listu i dobićete, osim saveta za uređenje enterijera u Vašem inboxu, i besplatnu e-brošuru “10 ključnih saveta kako unaprediti bilo koju sobu!” …
Srdačan pozdrav iz Marine ENTERIJERNICE!
* fotografije: izvor Pinterest (svaka fotografija je linkovana ka izvoru)
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.