Polazak u školu podrazumeva, osim velikih organizacionih promena u životu vas i vaših mališana, i neminovne promene u dečijoj sobi. Do polaska u školu, dečije sobe su uglavnom koncipirane manje-više kao bejbi sobe. U njima je uglavnom dosta prostora za igru (pogotovo na podu), dosta polica, korpi, fioka i sličnih elemenata za odlaganje igračaka. Krevet se naravno podrazumeva, ali je često manjih dimenzija. Zato danas govorimo u uređenju dečije sobe za školarca. Školska godina je blizu – vreme je da vidimo kako pravilno organizovati ovu prostoriju.
Kada dođe vreme za školu – u ovu sobu dodajemo još jednu jako bitnu zonu – a to je zona za rad, tj učenje. Osim toga, obično smanjujemo deo za igračke i kupujemo veći krevet (ukoliko to ranije nismo uradili).
Iako se interesovanja naše dece razlikuju (neki vole muziku, neki sport, neki igrice i sl) – osnovne zone u dečijoj su uvek iste i za njih važe ista osnovna pravila.
ZONE U DEČIJOJ SOBI
Kada govorimo o zonama u dečijoj sobi, razlikujemo:
1. zonu za učenje/rad
2. zonu za odmor/spavanje
3. zonu za igru/zabavu
4. garderober
Primer iznad je dečija soba veličine 12m2 (3x4m), na kojoj ćemo predstaviti svaku zonu u dečijoj sobi, mogućnosti koje imate kada je nameštaj u pitanju i dati primere za mnoštvo različitih ideja kada je uređenje, tj organizacija navedenih zona u pitanju…
Zona za učenje/rad
Ova zona je novina u sobi vašeg deteta i zato je treba dobro osmisliti i pronaći joj pravo mesto.
Ono što je važno za ovu zonu jeste to da mora biti smeštena blizu prozora ili izvora prirodnog svetla, kao i to da to svetlo treba da dolazi sa leve strane (ili sa desne ako je vaše dete levoruko).
Od nameštaja u ovoj zoni nam je potrebno:
1. radni sto
2. radna stolica
3. fiokar – u sklopu stola ili odvojen
4. police / komoda za odlaganje knjiga
Od aksesoara – na stolu je potrebna:
1. stona lampa
2. posude za olovke
RADNI STO
U početku nije neophodno da radni sto bude veliki, ali danas, kada gotovo svako dete ima računar, to postaje neophodno, te nije naodmet radnu površinu stola produžiti koliko nam prostor dozvoljava.
Radni sto ispod prozora izgleda kao dobra ideja – ali za takvu organizaciju treba proveriti poziciju i visinu radijatora. On se obično nalazi upravo ispod prozora i često je viši od površine stola tj od 75cm. Takođe, treba imati na umu da, kada dete na sto postavi razne sitnice (posude sa bojicama, igračke i sl), biće jako teško (da ne kažem gotovo nemoguće) da taj prozor otvarate. Osim toga, svetlost pada ne onako kako bi trebalo – sa leve strane, već spreda, što može da smeta prilikom pisanja. Takođe, pogled kroz prozor može detetu da odvlači pažnju prilikom učenja. Dakle, koliko god da vam ova pozicija radnog stola deluje interesantno na fotografijama – treba je izbegavati, osim ako nemamo drugu mogućnost.
Kako biste izbegli gomilu sitnica – olovke, gumice, rezače i sl, po stolu i svuda po sobi, poželjno je da uz sto ili u sklopu njega postoji nekoliko fioka. Naš savet je – što više, to bolje. Fiokar može biti potpuno odvojen od radnog stola i stajati ispod njega, a ako mu stavite točkiće – može se pomerati i služiti za više namena.
Takođe, memo table ili table od plute iznad stola su odličan način da dobro organizujete sitnice na stolu – poput crteža, porukica i sl.
RADNA STOLICA
Kada govorimo o radnoj stolici – iako bi neka druga možda lepše izgledala, opredelite se za pravu radnu stolicu, tj za stolicu koja ima anatomski naslon, podesivi sedalni deo i točkiće. Ovo će u početku biti vrlo važno za vašeg đaka prvaka, jer će sto biti izrađen po standardnim dimenzijama (sa standardnom visinom 75cm), što će za malo dete biti previsoko. Zbog toga će biti jako nezgodno da sedi ako nema mogućnost da podigne sedalni deo stolice. Takođe, anatomski oblik naslona je jako bitan, kako bi sedenje vašeg deteta za radnim stolom bilo što pravilnije. Rukonasloni nisu neophodni.
Police mogu biti pozicionirane oko radnog stola – i to sa strane, ispod ili iznad radne površine. Ako želite veliku radnu površinu – police možete smestiti iznad ili ispod radne ploče. Ako želite dosta prostora za odlaganje – manja radna površina i police od poda do plafona su bolje rešenje. Za male sobe – korišćenje visine, tj prostora iznad radne površine je ključno.
Ako želite što uredniju sobu – smanjite broj otvorenih polica na najmanju moguću meru, dakle, dajte prednost ormarićima.
Zona za odmor/spavanje
Zona za odmor i spavanje treba da bude udobna, dostupna, a sastoji se od sledećih komada nameštaja:
1. kreveta
2. noćnog ormarića
U dečijim sobama, krevet je uglavnom postavljen dužom stranom uz zid, a neretko je u uglu – te je i uzglavlje postavljeno uz zid. To je generalno najbolja varijanta, pogotovo kada je dečija soba mala. Treba voditi računa da krevet ne bude postavljen na direktnoj liniji prozor vrata (ili što bi naše bake rekle “na promaji”).
Odlična varijanta je kada krevet sadrži fioke za odlaganje posteljine i jastuka. Takođe, ako praktikujete da vaše dete dovodi drugare na spavanje – treba razmisliti o pomoćnom dušeku u fioci kreveta. To može biti zgodno i za goste (babe i dede i slično, pogotovo ako živite u malom stanu).
Pošto se krevet u dečijoj sobi koristi i za sedenje i izležavanje u toku dana, ali i za sedenje kada detetu dođu drugari – treba razmisliti i o opciji dnevnog kreveta. Ovaj krevet ima naslon i/ili jastuke za sedenje, a karakterišu ga visoka leđa i rukonasloni sa strane…
Postoji i opcija kreveta koji se postavlja kao u spavaćim sobama (na sredini zida, samo sa uzglavljem postavljenim uz zid), ali se to u našim stanovima retko praktikuje – pre svega jer vizuelno smanjuje prostor i zauzima mesto na sredini sobe za igru.
KORIŠĆENJE VISINE
Ako je dečija soba vašeg mališana izuzetno mala i nema dovoljno mesta za sve zone koje smo naveli – treba koristiti 3. dimenziju, tj visinu i zonu za spavanje podići iznad zone za učenje ili zone za igru. Ova varijanta je obično jako interesantna deci – zbog penjanja uz merdevine i spavanja na visini. Za vas doduše može biti izvor stresa (zbog bojazni od pada), te treba dobro razmisliti pre kupovine ovakvog kreveta.
Dakle, ispod kreveta u ovakvim slučajevima možete smestiti: radni sto, deo za igru, garderober i sl. Osnovna poenta ovakvg kreveta je maksimalno iskorišćenje prostora (ali često može biti i želja vašeg deteta).
Takođe, za izuzetno male dečije sobe – postoje varijante “3u1” – gde se u jednom komadu nameštaja dobijaju praktično 3 zone, i to zona za spavanje, zona za rad i garderober.
Zona za igru/zabavu
Iako vaše dete kreće u školu – ono neće prestati da se igra, još duugo. Kako bi dečija soba bila uredna – potrebno je odrediti detetu deo u kojem će držati igračke, kao i konkretan prostor predviđen za igru.
Sredina sobe i tepih će se i dalje dosta koristiti u ovu svrhu, ali kako dete bude raslo – verovatno će ga više interesovati video igre, konzole i sl.
Bitno je da zona za igru ne bude previše blizu zoni za učenje i rad, kako ne bi predstavljala distrakciju (ako to može biti potpuno odvojen prostor – tim bolje).
Koncept i veličina zone za igru će dosta zavisiti od interesovanja vašeg deteta i od veličine prostora kojeg imate na raspoalaganju. Ako imate mogućnost – varijante za penjanje, ljuljanje, zavlačenje i sl će dugo biti aktuelne, te ih treba uvrstiti u dizajn sobe.
Evo nekoliko ideja za uređenje zone za igru, ali ovde generalno možete biti kreativni i, u dogovoru sa detetom, osmišljavati varijante koje bi bile interesantne korisniku.
Dakle, ako vaše dete voli muziku – obezbedite mu prostor za instrumente, ako voli sport – obezbedite mu prostor za sportske rekvizite (stena za penjanje na zidu – zašto da ne?) i sl.
Čitanje, crtanje, penjanje – sve dolazi u obzir, uz napomenu da ovu zonu (kao i sve ostale ako mene pitate) treba da uredite u dogovoru sa svojim detetom. Nemojte mu nametati interesovanja koja nisu njegova, tj njena (ja bih volela da moj sin mnogo više čita, ali mu nikada ne bih napravila kutak za čitanje u sobi, jer znam da to nije njegovo interesovanje)…
Zona za garderobu
Iako je ovo u stvari jedan komad nameštaja – posebno ga obrađujemo s obzirom da po funkciji ne pripada nijednoj ranije navedenoj zoni.
Garderober ne zahteva neku posebnu poziciju u sobi, kao što je to slučaj npr sa radnom zonom. On se obično smešta u ćošak zbog svoje veličine, a obično se postavlja do radnog stola ili kreveta.
Kod garderobera za dečiju sobu – korišćenje korpi, kutija i fioka je definitivno “must”, kako biste izašli na kraj sa svim sitnicama koje ima vaše dete.
Ono što je takođe bitno jeste da obezbedite nesmetan pristup ormaru, kao i da unutrašnjost organizujete prema potrebama deteta. Ovo pogotovo važi ako kupujete gotov ormar. Ovi ormari su najčešće prilagođeni potrebama odraslog čoveka, te ćete imati puno neiskorišćenog prostora u njemu…
Takođe važno je da garderoba u ormaru bude dostupna vašem mališanu, tj da može sam tj sama da je dohvati.
Evo nekoliko ideja kako možete “oživeti” vrata garderobera u dečijoj sobi (pošto je to obično velika i prilično dosadna površina). Ideja sa površinom po kojoj može da se piše kredom je fenomenalna za sve kreativce i buduće umetnike…
Osim klasične varijante ormara u ćošku, za dečije sobe se često koriste i varijante mostova iznad kreveta ili ormara sa obe strane kreveta, kako bi se prostor što bolje iskoristio.
Ako vam se dopalo ovo što ste pročitali – prijavite se na našu NEWSLETTER listu i dobićete besplatnu e-brošuru VODIČ ZA DEKORACIJU DOMA, kao i nedeljne savete, ideje za uređenje i novosti kod Mare i u studiju koje šaljemo utorkom.
Ako želite da se konsultujete sa nama u vezi vašeg enterijera – kontaktirajte nas putem našeg KONTAKT formulara ili nam pišite na info@marinaenterijernica.rs …
Veliki pozdrav iz Marine ENTERIJERNICE!
Vaša
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.