Rubrika #marasavetuje ili #savetisredom koja ide (gotovo) svake srede u Pričama na Instagramu postoji od oktobra 2019-e godine i za ove dve i po godine, koliko delim besplatne savete, ona je postala hit (sudeći po komentarima koje dobijam i porukama koje mi šaljete) i jedna od stvari zbog koje mnogi od vas prate profil @marinaenterijernica na Instagramu. Ne brinite, ne planiram da je ukinem, ali posle dve i po godine saveta u Pričama, došlo je vreme da se ova rubrika vrati na blog (gde je zapravo i počela 2016-e godine).
Prvi post u blog rubrici Mara savetuje objavljen je 13.02.2016. i u njemu sam odgovarala na pitanje Kako okrečiti zidove uz pink garnituru, a post koji sam objavila nakon toga Kako dekorisati sobu sa bež braon nameštajem je verovatno najčitaniji post na blogu Marine ENTERIJERNICE ikada. Pošto je postalo isuviše konfuzno čuvati savete u istaknutim objavama na Instagramu (ima ih toliko da se više niko ne može snaći, uključujući i mene), a Priče traju samo 24h – rešila sam da ih „ovekovečim“ na blogu, jer ćete tu uvek moći da ih pronađete i mnogo lakše da ih pretražite (svaki konkretan problem će biti definisan odgovarajućim naslovom).
Naravno, skraćenu verziju saveta imaćete i u Pričama, ali blog će od sada biti mesto na kojem ćete moći da uživate u mom rešavanju vaših enterijerskih dilema i problema. Pravila za učestvovanje će ostati ista – njih ću nastaviti da objavljujem svake srede u Pričama.
Malo duži uvod, ali verujem da je ova bitna izmena zahtevala neko objašnjenje. 🙂 A sada možemo da krenemo sa savetima…
SAVET 1
Evo i problema kojim se bavimo danas – poslala ga je Ivana B.
Dakle, pitanje je kako utopliti spavaću sobu na slikama iznad.
Potpuna zabluda onih koji se enterijerom ne bave profesionalno jeste da će željenu atmosferu u prostoru postići izborom odgovarajuće (interesantne) boje zida. Što jača boja – to jači i efekat, zar ne? A ako želite da utoplite, recimo, spavaću sobu – obojite zidove u (toplu) žutu nijansu i rešili ste problem. Istina je daleko od toga. Iako izbor boje utiče na toplinu, to je samo jedna od stvari o kojima treba razmišljati (koja pritom nije ni u prvih 5), a fotografije iznad su vam najplastičniji primer ove zablude. Čak je moguće, verovali ili ne, zidove u spavaćoj sobi obojiti u hladnu boju, a opet postići toplu atmosferu. Evo primera koji dokazuju ovu moju teoriju.
TOPLINA U SPAVAĆOJ SOBI (i bilo kojoj drugoj sobi) zapravo se postiže pomoću sledećih elemenata:
- TEKSTILNA DEKORACIJA – Tekstilna dekoracija je verovatno najveći „krivac“ za toplu atmosferu u bilo kom prostoru. Kada kažem tekstilna dekoracija mislim na sve one dekorativne elemente za uređenje enterijera od tekstila, poput tepiha, zavesa, jastučića, prekrivača i sl. Da li znate kakav je osećaj biti u polupraznoj prostoriji koja nema ove elemente, već samo nameštaj od čvrstih materijala? Ovakva prostorija odjekuje. Hladna je. A tekstil na podu, zidovima i nameštaju služi da upija zvuk i na taj način ga utopljava. Deluje čudno da povezujem zvuk sa toplinom, ali jeste tako. Slojevitost u tekstilnoj dekoraciji automatski će prostor učiniti toplijim. Osim slojevitosti, stvari o kojima stalno govorim su izražena tekstura i patern. Što više slojevitosti, različitih tekstura i paterna – to će vaš prostor delovati ušuškanije i toplije. Evo nekoliko primera kako biste videli na šta mislim. Primetićete da boja zida ni na jednom primeru nije topla. Takođe ćete primetiti slojevitost u tekstilnoj dekoraciji, teksturu i patern na tepisima, prekrivačima i jastučićima. U poslednjem primeru možete videti da u prostoriji gotovo i da nema boja, a ona je topla i ušuškana (dokaz da boja nema mnogo veze sa stvaranjem ovog osećaja).
izvor fotografija: spavaća soba 1, spavaća soba 2, spavaća soba 3, spavaća soba 4, spavaća soba 5, spavaća soba 6
U konkretnom slučaju potrebno je dodati tepih, zavese, jastučiće i prekrivač u neutralnim bojama, sa izraženom teksturom i nekim zanimljivim paternom. To će napraviti najveću razliku u ovom prostoru.
2. DRVO, RATAN I PRUĆE – elementi od prirodnih materijala poput drveta, ratana, pruća i sl, takođe će doprineti da vaša spavaća soba deluje toplo. Samo par ovih elemenata u prostoru napraviće ogromnu razliku. Ako niste ljubitelj drvnih dekora za nameštaj – par korpi od pruća ili drveni ram na zidu će rešiti problem. U konkretnom slučaju imamo uzglavlje u drvnom dekoru, ali bih ja svakako dodala još koji detalj od prirodnih materijala.
izvor fotografija: fotografija 1, fotografija 2, fotografija 3
3. ZIDNA DEKORACIJA – slika, galerija ili tapeta mogu takođe da doprinesu osećaju topline u spavaćoj sobi (nisu presudni poput prva dva elementa o kojima smo govorili, ali imaju velikog uticaja na celokupan izgled). Zato se potrudite da uklopite kolorit zidne dekoracije sa tekstilnom dekoracijom. Motivi na slikama/posterima treba da budu umirujući i opuštajući, jer spavaća soba je ipak naše utočište, mesto za odmor i uživanje, i zato birajte pejzaže, floralne motive i umirujući kolorit.
izvor fotografija: fotografija 1, fotografija 2, fotografija 3
4. RASVETA – slojevita i dobro odabrana rasveta će stvoriti onu posebnu atmosferu u Vašem enterijeru (dobro bi bilo da je možete prilagođavati potrebama i osećaju koji želite da postignete), tako da je zaista važno da je pažljivo odaberete. O odabiru rasvete pisala sam u ovom blog postu – skoknite, pročitajte, razmislite i isplanirajte.
5. ZELENILO – i na kraju, ne smemo zaboraviti biljke. Smatram da je zelenilo najlakši i najlepši način da date toplinu svakom prostoru. Ovde samo treba da vodite računa o biljkama koje su pogodne za spavaću sobu i na alergije ako ih imate (spavanje u prostoriji sa biljkom na koju ste alergični može da bude zaista neprijatno – govorim iz ličnog iskustva :)). Vrlo koristan tekst o biljkama za prečišćavanje vazduha imate na našem blogu ovde, pa pogledajte šta bi bilo odgovarajuće za spavaću sobu.
izvor fotografija: fotografija 1, fotografija 2, fotografija 3
Kao što vidite, boja zida je gotovo nebitna kako biste u spavaćoj sobi postigli toplinu (na mnogo primera iznad zidovi su beli ili u neutralnoj boji, a prostor je divan, topao i ušuškan). Stručnjaci čak za spavaće sobe preporučuju hladnije nijanse jer one opuštaju i umiruju. Dakle, moj savet je da se rešite žute boje i prekrečite zidove u belo. Zid iza uzglavlja možete okrečiti u neku prijatnu svetlo zelenu ili svetlo plavu nijansu (možete ga ostaviti i u beloj boji), a igrajte se elementima koje sam gore navela.
Spavaća soba je vaše utočište, mesto na kojem treba da se odmorite i opustite, samo vaš prostor. Učinite ga svojim. Učinite ga prijatnim. Učinite ga toplim.
Evo mog predloga za konkretno utopljavanje Ivanine spaaće sobe elementima koje sam navela.
PRE
POSLE
SAVET 2
Drugo pitanje poslala je Silvija Z.
Ovo je zapravo slično pitanje kao i prvo, tako da ćemo primeniti opšte savete koje sam već navela – ovaj put na spavaću i na dnevnu sobu.
Dodaćemo tekstilnu dekoraciju, biljke, rasvetu,… – sve ono o čemu smo pričali. Evo kako bi ove prostorije mogle da izgledaju sa pravilnom dekoracijom.
PRE (spavaća soba)
POSLE (spavaća soba)
PRE (dnevna soba)
POSLE (dnevna soba)
Želim vam srećno dekorisanje!
Ako vam se dopada ovo što ste pročitali – prijavite se na našu NEWSLETTER listu i dobićete, osim saveta za uređenje enterijera u Vašem inboxu, i besplatnu e-brošuru “10 ključnih saveta kako unaprediti bilo koju sobu!” …
Srdačan pozdrav iz Marine ENTERIJERNICE!
Ostavite odgovor
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.